Bir 100 Yıl Listesi Denemesi

PAYLAŞ
SATIN AL YORUM YAZ
İçindekiler

Sanat Dünyamız’da Cumhuriyet’in 100. Yılında 100 Eser listesi

Sanat Dünyamız dergisi Eylül Ekim sayısı yayımlandı. Derginin bu sayısında sanatçılar, yazarlar, akademisyenler ve küratörlerden oluşan 100 kişiden oluşan isimlerin önerileriyle Cumhuriyet tarihine bakan 100 eserlik bir liste yayımlanıyor. Bunun yanı sıra dergide SALT Galata’da devam eden “Başka Kayda Rastlanmadı” ve Pera Müzesi’nde devam eden “Isabel Muñoz Yeni Bir Hikâye” sergileri üzerine birer yazı okurları bekliyor. OMM’de açılan “İki Güneş Altında” sergisi üzerine küratör Aslı Seven’le ve “Canavar” oyunu üzerine Tunç Şahin’le birer söyleşi de dergide yer alıyor.

27. İstanbul Tiyatro Festivali’nde sahnelenecek Café Müller’den yola çıkarak Pina Bausch’un popüler kültürdeki yerine odaklanan bir yazı da derginin konuları arasında. Sanat Dünyamız’ın 195. sayısında yer alan İnisiyatif Almak dosyasına bir yanıt – deneme de geçtiğimiz sayı derginin odak noktası olan dosyayı zenginleştiriyor.

Bu sayı Süreyyya Evren, Anlam Çerçevesi adlı köşesinin ikinci yazısıyla sanat ve anlam çerçevelerinin ilişkilerini incelemeye devam ediyor. Sezen Ünlüönen popüler kültürden karakterleri değerlendirdiği yeni bir köşeye başlıyor, köşenin ilk konuğu ise iyileşme serüveniyle Fleabag. Huo Rf’nin altı sayıdır sürdürdüğü köşesi Başlı Başına Bir İş ise bu sayıda sonlanıyor.

Derginin bu sayısında sanatçıların görsel dünyalarını oluşturan fotoğraflara, eserlere veya çizimlerine yer verilen Görsel Notlar adlı köşenin konuğu ise Eda Çekil. Her sayıda bir sanatçının okuduklarına, izlediklerine yer veren Ajanda bölümü ise bu sayı sanatçı Larissa Araz’a emanet.

Editörden - Fisun Yalçınkaya
Ajandada Ne Var?
Cumhuriyet’in 100. Yılında 100 eser
Başka Bir Tarihin İçinde - Eran Sabaner Kalaora
Manzaraya Bakmak - Gizem Karakaş, Aslı Seven
Yaratma İsteğinin Kaynağına İnmek - Bihter Sabanoğlu
Popüler Kültürde Pina Bausch Mirası - Seda Niğbolu
Nasıl Unuttum Neden Şimdi Hatırladım - Esra Ece Kuleci, Tunç Şahin
Sanat Eleştirisi için ya Bağımsız Forum ya Kataloglanma - Süreyyya Evren
New Art Scales & Güçlü Öztekin - Huo Rf
Görsel Notlar: Eda Çekil - Eda Çekil
Kişisel Olan Politikse - Derya Sayın
Yeşil Islandıkça - Elif Kamışlı
Fleabag’in “İyileşme” Hikâyesi - Sezen Ünlüönen
Geleceği Hatırlamak - Fisun Yalçınkaya
* E-posta adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacaktır.