Orhan Pamuk: Şimdi yazdığım Veba Geceleri de biraz Doğu-Batı romanıdır

PAYLAŞ
SATIN AL YORUM YAZ
İçindekiler

“Kitap-lık” her mevsim iyi edebiyatın izinde.

"Kitap-lık", YKY’nin kitap tanıtım dergisi olarak Eylül 1993’te çıktı ve bir süre ücretsiz dağıtıldı. 1997’ye dek kitap tanıtma, eleştiri, deneme, inceleme, değini yazılarıyla kitap evreninde olup bitenleri yakından izledi.

1998’den sonra mevsimlik (üç aylık), 2000’den sonra da iki aylık periyotla çıktı ve “ciddi”, “ağır” bir edebiyat dergisi kimliği kazandı. Yeryüzü yazınının tüm dillerine kendini açtı.

2003’te içeriği ve tasarımı yenilenerek “aylık edebiyat dergisi” çizgisine oturdu. 2005’e dek ekler verdi, yurt genelinde gazete bayilerinde satıldı; bir ara tirajı on bini geçti. On yıl süren "YKY Şiir Yıllığı" armağanlarıyla 2000’li yılların şiir ortamını etkiledi.

Eylül 2012’de, dergiciliği etkileyen yeni koşullar karşısında yeniden iki aylık periyoda döndü.

2015’e gelindiğinde ise dergi yeniden tasarlanıp renkli baskıya geçerek daha canlı bir görüntüye büründü.

"Kitap-lık" bugün artık içeriği ve biçimiyle, seçiciliği ve özeniyle, “iyi edebiyat okuru”nu gözeten tutarlı çizgisiyle etkisini, gücünü iyice duyurmuş bir dergi. Dosya ve Babil Kulesi gibi kalıcı bölümleriyle, şiir, öykü, deneme, eleştiri, inceleme, anı, günlük, gezi yazısı, mektup, söyleşi türlerine dengeli ve geniş bir biçimde yer vermesiyle, gelenekçi-yenilikçi, yerli-yabancı, doğulu-batılı, yaşlı-genç ayrımı yapmadan, derinlikli, doyurucu, kuşatıcı, özgürlükçü, özgünlükçü ve etkili olma çabalarıyla günümüz edebiyat dergiciliğine yön vermekte.

"Kitap-lık", bütün kitapseverlerin ve edebiyat dostlarının dergisi olmayı sürdürüyor.

Yayımlama Koşulları
• Şiir, öykü, deneme, eleştiri, inceleme, anı, günlük, gezi yazısı, mektup ve söyleşi türlerindeki yazınsal (edebî) çalışmalara yer verilir.
• Word formatında 10 sayfayı geçmeyen; daha önce internet, sosyal medya ve diğer basılı yayınlarda yer almamış; omer.yalcin@ykykultur.com.tr adresine sadece dergimiz için, kısa bir özgeçmişle birlikte, gönderilmiş ürünler dikkate alınır.
• Yayına uygun olması durumunda editörün gerekli gördüğü biçimde değişiklikler (redaksiyon, kısaltma, başlık değiştirme vs) yapılarak dergide yer verilir.
 Telif ödemesi ise sadece editör tarafından ısmarlanan yazılara ve dergide düzenli olarak (belirli sıklıkta) yer alan yazarlara yapılabilmektedir.

 • EDİTÖRDEN

  “kitap-lık” dergisinin edebiyat dolu 25 yılı

  Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanmakta olan “kitap-lık” dergisi 25 yılı geride bıraktı. 1993’ten bu yana “kitap-lık her mevsim iyi edebiyatın izinde” sloganıyla yayın hayatını sürdüren derginin yeni sayısının Editörden sayfasında edebiyatla geçen 25 yılın özeti yapıldı.

  YKY’nin kitap tanıtım dergisi olarak Eylül 1993’te yayın hayatına başlayan “kitap-lık”, 1997’ye dek kitap tanıtma, eleştiri, deneme, inceleme, değini yazılarıyla kitap evreninde olup bitenleri yakından izledi. 1998’den sonra mevsimlik, 2000’den sonra da iki aylık dönemlerle çıktı ve edebiyat kamuoyunun nezdinde “ciddi”, “ağır” bir edebiyat dergisi kimliği kazandı. 2003’te içeriği ve tasarımı yenilenerek daha dinamik bir “aylık edebiyat dergisi” çizgisi yakaladı. 2005’e dek ekler verdi, yurt genelinde gazete bayilerinde satıldı, bir dönem baskı sayısı on bini geçti. On yıl süren “YKY Şiir Yıllığı” armağanlarıyla 2000’li yılların şiir ortamını etkiledi. Eylül 2012’de, dergiciliği etkileyen yeni koşullar göz önüne alınarak yeniden iki ayda bir çıkmaya başladı. 2015’e gelindiğinde ise dergi yeniden tasarlanıp renkli baskıya geçerek canlı bir görüntüye büründü.

  Bugün içeriği ve biçimiyle, seçiciliği ve özeniyle, iyi edebiyat okurunu gözeten tutarlı çizgisiyle etkisini, gücünü iyice duyurmuş bir dergi “kitap-lık”. Dosya ve Babil Kulesi gibi kalıcı bölümleriyle; şiir, öykü, deneme, eleştiri, inceleme, anı, günlük, gezi yazısı, mektup, söyleşi türlerine dengeli ve geniş bir biçimde yer vermesiyle; gelenekçi-yenilikçi, yerli-yabancı, doğulu-batılı, yaşlı-genç ayrımı yapmadan, derinlikli, doyurucu, özgün, kuşatıcı, özgürlükçü ve etkili olma çabalarıyla günümüz edebiyat dergiciliğinin nîrengi işaretlerinden.

  Bir çeyrek asrı geride bırakırken bize destek veren tüm yazar ve çevirmenlerimize, edebiyatın izinde giden okurlarımıza teşekkür ederiz

SÖYLEŞİ
Orhan Pamuk - “Şimdi Yazdığım "Veba Geceleri" de Biraz Doğu-Batı Romanıdır” - Söyleşi: Ramil Ahmedov

ŞİİR
NİHAT ZİYALAN
GÜLTEKİN EMRE
MEHMET MÜMTAZ TUZCU
METİN CELÂL
MEHMET YAŞIN
ALİ ASKER BARUT
BETÜL TARIMAN
ELİF SOFYA
SENEM GÖKEL
ALPER BEŞE
BERKE BÜYÜKKUCAK

ŞİİRSEL
MEHMET RİFAT - Charles Cros’un Çevresinde

ÖYKÜ
İLHAN DURUSEL - Yağmurlu Köyün Beyi
SELÇUK EREZ - Afife Jale’nin Gerdanlığı
NURAY TEKİN - Seçilmiş
B. NİHAN EREN - Kaktüs
EMİN GÜRDAMUR - Yusuf’un Sırrı
BATIKAN KÖSE - Kalp Yaması
FERDİ ÇETİN - madam arette aretta
DEVRİM ÇAKIR - Perdesiz
FARUK TURİNAY - Gemlikli Heykelci
ATAKAN BORAN - Bir Ressamın Otoportresi

SÖYLEŞİ
M. KAYAHAN ÖZGÜL - “Habbeden kubbe çıkaran tabîatimi tersine çevirerek, kubbeyi habbe yapmaya çalışıyorum” - Söyleşi: Necati Tonga

YAŞANTI
HASAN HÜSEYİN BAHADIR - Size bir yazardan telefon geldi mi?
AHMET ARPAD - Savaşa Karşı Savaş

DENEME - İNCELEME
YÜKSEL PAZARKAYA - İkinci Dilde Yazmak
UĞUR AYDEMİR - Acaba Niçin?
M. EMİR İLHAN - Sözden Yazıya Değil, Yazıdan Söze Oğuz Tansel’in Masal Evreni

BABİL KULESİ
SEVDA MÜJGAN YÜKSEL - Rıza Bıyık Hakkında “Mutsuz” Birkaç Söz
MUKADDER ÖZGEÇ - Harran Koçaklaması Üzerine

BUGÜNKÜ EDEBİYATIMIZDA ESERLER SÖZLÜĞÜ
SEVAL ŞAHİN 

BULMACA
HAZIRLAYAN: ERSİN TEZCAN

Abone olmak için idealdergi@idealkultur.com adresine mail atabilir ya da 05559811838 - 02125288541 numaralı telefonları arayabilirsiniz.
* E-posta adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacaktır.