Urartu: Doğu’da Değişim - Anadolu Uygarlıkları Konferansları

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

Yapı Kredi Kültür Sanat, internet üzerinden canlı olarak düzenlediği söyleşilerine bir yenisini ekliyor: “Anadolu Uygarlıkları Konferansları”.

Kültürel mirasa sahip çıkmak ve gelecek kuşaklara kalıcı eserler bırakmak amacıyla Tüpraş-YKY işbirliğiyle hazırlanan “Anadolu Uygarlıkları Serisi” kitapları, Anadolu’nun köklü tarihine dair kapsamlı bir külliyat sunuyor. Anadolu’da yaşamış medeniyetlere dair en güncel araştırmaları bir araya getiren ve toplam 12 kitaptan oluşan seriden bugüne kadar 8 kitap yayımlandı. Projenin hayata  geçirilmesinden 9 yıl sonra kitaplar, daha geniş bir okur kitlesinin de yararlanması için yeni bir tasarım ve güncellenen içerikleriyle yeniden yayımlanıyor.

Kitabın editörleri Kemalettin Köroğlu ve Erkan Konyar’ın katılacağı söyleşide, M.Ö. 9-7. yüzyıllarda hüküm süren Urartu Krallığı’nın dini inanışları, din ve devlet ilişkileri ile yerel toplumların inançları hakkında bilinmeyenler ele alınacak. Söyleşide ayrıca Urartu mimarisinin en çarpıcı örnekleri olan tapınakların, üç boyutlu olarak yeniden ayağa kaldırılması çalışmalarından da örnekler sunulacak.

Söyleşiye buradaki linke tıklayarak, Microsoft Teams uygulaması üzerinden katılabilirsiniz.

Görsel: Adilcevaz Kef Kalesi'nden bulunmuş sütün kaidelerinden birinin fotoğrafı.