Türkân Hanım’ın Ölümü - Teatral Bir Öykü Okuması - Tiyatro Hemhâl - Gösteri

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETLİ

“Antikalarımın tozlanmalarına nasıl izin vermezsem, ölümlerimi de unutuşun küllerine terk edemem. Bütün ölümleri belleğimde, oldukları gibi taptaze saklarım.”

Orta yaşlarında güzel bir kadın, antika eşyaların görkemi içinde ve sımsıkı kapalı perdelerin ardında geçen bir hayat, bu tekdüzelikle tezat oluşturan coşkulu akşam sofraları, ölüm tutkusu ve bu tutkunun ardındaki sırlar... Selçuk Baran'ın (1933-1999) “Kış Yolculuğu” kitabının ilk öyküsü olan "Türkân Hanım'ın Ölümü", Tiyatro Hemhâl'in yorumuyla "teatral bir öykü okuması"na dönüşüyor. Çevrimiçi yayımlanacak olan gösteride edebiyat ve tiyatro severler, kâh dingin kâh coşkuyla akan bir yaşamın kederlerine ve sevinçlerine ortak olacaklar.

Tomris Uyar’ın deyişiyle “büyük serüvenler, büyük aşklar, büyük ölümler özleyen ama çevrenin, ailenin, geleneklerin baskısıyla sindirilmiş” kişileri yazan Selçuk Baran, "Türkân Hanım'ın Ölümü” adlı öyküsünden yola çıkarak bir tiyatro oyunu yazmış ve bu oyun, “Türkân Hanım” adıyla Ankara Devlet Tiyatrosu Şinasi Sahnesi’nde 1990-91 sezonunda sahneye konulmuştu. Öykü ve oyun Bahanur Garan Gökşen'in hazırladığı kitapta bir araya geldi ve Baran'ın bütün eserlerini yayımlayan YKY tarafından okurla buluşturuldu.

Tiyatro Hemhâl
Yöneten
: Ayşe Draz
Dramaturg: Özlem Hemiş
Oyuncular: Kayhan Açıkgöz, Ekremcan Arslandağ, Nezaket Erden, Pınar Güntürkün, Hakan Emre Ünal  
Görseller: Öykü Beliz Öztürk

Süre: 90 dakika

Biletler Biletix’te…

* Gösterinin biletleri, Biletix üzerinden satın alınabilir. Bilet satışları, gösterinin başlamasıyla birlikte sona erecektir. Gösterimi izlemek için kullanacağınız online etkinlik izleme kodunuz, Biletix tarafından satın alma sırasında kullandığınız e-mail adresinize gönderilecektir. Size özel online izleme kodunu seyretix.com sitesindeki “erişim kodu” (access code) alanına yazarak gösteriyi izleyebileceksiniz. Gösterim 26 Aralık 2020 saat 24:00’e kadar yayında kalacaktır.