Roma Dünyasında SİKKELER, SEMBOLLER VE PROPAGANDA - Anadolu Uygarlıkları Konferansları

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

Sikkeler, onları basan devletlerin ya da iktidarın aynası gibidir, yükseliş ve çöküş dönemlerinin adeta sessiz tanıklarıdırlar. Bu konferansta Prof. Dr. Oğuz Tekin, yaklaşık bir asır boyunca Akdeniz dünyasına egemen olan Romalıların bastığı sikkelerde yer alan sembolleri ve propagandaya konu olan olayları ele alacak. İktidarın gücünün sikkelere nasıl yansıdığı üzerinde duracak. Roma sikkelerinden örnekler vererek bunların üzerinde yer alan sembolleri, bu sembollerin temsil ettiği değerleri ve verdiği mesajları yorumlayacak. Devletin ya da imparatorların hangi olayları veya etkinlikleri propaganda malzemesi olarak kullandıklarının üzerinde duracak. Yer yer Bizans veya Osmanlı örnekleri ile karşılaştırmalar yapacak.

Konferans, Tüpraş ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliğiyle 2011 yılında başlatılan “Anadolu Uygarlıkları” kitap serisi kapsamında düzenlenen Anadolu Uygarlıkları Konferansları kapsamında gerçekleşiyor. Suna & İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Merkezi (AKMED) Direktörü Prof. Dr. Oğuz Tekin, kitap serisinde yer alan “Hellenistik ve Roma Dönemlerinde Anadolu – Krallar, İmparatorlar, Kent Devletleri” kitabının editörlüğünü yapmıştı. Konferansın moderatörlüğünü “Anadolu Uygarlıkları” serisi editörü Nihat Tekdemir üstleniyor. 

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.

Görsel: İmparator Commodus sikkesi. Altın. Arka yüzünde halka para / hediye dağıtımı sahnesi betimlenmiş.