Nesilden nesile aktarılan bir gelenek: İtalyan Mutfağı - Söyleşi

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

Hayatımıza dokunan bütün kadınları sevgiyle yâd etmek için çok güzel bir vesile.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ın internet üzerinden gerçekleştirdiği canlı söyleşilerinde bu defa YKY’nin Lezzet Kitapları serisinden çıkan “Emma Teyze’nin Kitabı - Yeni Başlayanlar için İtalyan Mutfağı” kitabı ele alınıyor.

1900’lerin İtalyası’nda yaşamış Emma Teyze’nin yemek tariflerini yazdığı bir not defteri… Geleneksel İtalyan yemeklerinin, bir yaşam kültürünün nesilden nesile aktarılma hikâyesi… Basit ama lezzetli yemekler ve başka bir döneme ait olduklarını hissettiren teferruatlı tatlılar. Ancak, Emma Teyze’nin defterinde sadece tarifler değil, bir ülkenin ayakta kalma mücadelesinde başı çeken, ayakta durmayı bilen kadınların hikâyesi de var.

Not defteri ve hikâyesi, tüm yaşanmışlığı ile birlikte, YKY’den çıkan “Emma Teyze’nin Kitabı - Yeni Başlayanlar için İtalyan Mutfağı” kitabıyla Türkçeye kazandırıldı. Geleneksel İtalyan mutfağının sıcak, sohbeti bol sofraları özel olarak hazırlanan tasarımlar ve yemek fotoğraflarıyla birlikte görsel bir şölen eşliğinde meraklılarına sunuluyor. Gazeteci Tan Morgül moderatörlüğünde kitabın yazarı Elvan Uysal Bottoni ve fotoğrafçı Derya Turgut’un katılacağı söyleşide, İtalya’da her evde yapılabilen bu pratik tariflerin günümüze ulaşma hikâyesi ve yemeğin görsel sunumunda önemli bir yeri olan yemek fotoğrafçılığı konuşulacak.

Herkese açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye buradaki linke tıklayarak, Microsoft Teams uygulaması üzerinden katılabilirsiniz.