Küratör Nihat Tekdemir Eşliğinde Sergi Turu - Sergi Turu

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ
Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın işbirliğiyle Cumhuriyet’in 100. yılına özel hazırlanan “Bir İdealin Peşinde: Atatürk ve Alaca Höyük” sergisi Yapı Kredi Müzesi’nde devam ediyor.  Sergi, 1935 yılında Atatürk’ün direktifiyle Çorum’da başlatılan ve Türkiye Cumhuriyeti’ni uluslararası alanda temsil eden ilk bilimsel kazı unvanına sahip Alaca Höyük kazılarından çıkarılan arkeolojik eserlerin önemli bir bölümünü içeriyor. Küratör Nihat Tekdemir’in anlatımıyla gerçekleşecek sergi turunda ziyaretçiler, hem Cumhuriyet’in ilk yıllarında Atatürk’ün önderliğinde başlatılan arkeoloji seferberliği ve ilk bilimsel araştırmalar hakkında bilgi edinecek hem de Hattilerin ve Hititlerin Orta Anadolu’da yarattıkları yüksek ve gelişkin kültüre ışık tutan orijinal eserleri görebilecekler. Ayrıca Anadolu’un mimaride, gelenekte ve gündelik eşya kullanımında çağlar boyu devam eden ve günümüze ulaşan kültürel sürekliliğine de tanıklık edebilecekler.
 
Sergi turu rezervasyonludur. Kapasite 25 kişiyle sınırlıdır. Rezervasyon bu sayfanın sağındaki bağlantıdan yapılmaktadır ve gerçek kişi isim/soyisim kullanılması zorunludur.
Katılımcıların etkinlik başlamadan 10 dakika önce mekânda hazır bulunmaları rica olunur.
Katılımcılar  tur sırasında çekilecek fotoğrafların YKKSY’nin sosyal medya hesaplarında kullanılmasına izin vermiş kabul edilirler. YKKSY tur tarihinde ve saatinde değişiklik yapma haklını saklı tutar.