"Kulis: Bir Tiyatro Belleği, Hagop Ayvaz" - Tiyatronun 'kulis'ine bir davet - Sergi Söyleşileri

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta açılan “Kulis: Bir Tiyatro Belleği, Hagop Ayvaz” sergisi, Türkiye’nin tiyatro tarihine ışık tutuyor.

Hrant Dink Vakfı öncülüğünde Türkiye Tiyatro Vakfı ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliğiyle hazırlanan sergi, 1911-2006 yılları arasında yaşamış İstanbullu tiyatro sanatçısı ve yayıncı Hagop Ayvaz’ın kişisel çabalarıyla oluşturduğu tiyatro arşivinden yola çıkarak toplumsal bellek, kimlik ve mekân bağlamında Türkiye’nin tiyatro tarihine ilişkin yeni okumalar öneriyor. Ayvaz’ın 1946-1996 arasında kesintisiz yayımladığı kültür sanat dergisi “Kulis”in 50 yılı bir zaman çizelgesi eşliğinde ele alınarak tiyatro meraklılarının ilgisine sunuluyor.

Serginin küratöryal ekibinden Kevser Güler, Esen Çamurdan ve Banu Atça bu kapsamlı arşivin ortaya çıkarılmasından sergi fikrinin oluşması ve serginin hazırlanmasına kadar uzanan süreci anlatacaklar.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.

Görsel: Hagop Ayvaz (Cengiz Kahraman Arşivi’nden)