Karialılar: Denizcilerden Kent Kuruculara - Anadolu Uygarlıkları Konferansları

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

Günümüzde Aydın ve Muğla illerinin büyük bölümü ile Denizli ilinin batı ucunu kapsayan bölgede hüküm sürmüş olan Karia uygarlığı, Geç Tunç Çağı’nın güçlü imparatorluklarının çöküşüne katkıda bulunan efsanevi deniz kavimlerinden biridir. Çağının ötesinde gemi yapım teknikleriyle ve anıtmezar mimarisindeki ustalıklarıyla ünlenmişlerdir. Tarihçi Homeros, Yunanlara karşı verdikleri savaşta Troialılara yardıma gelen Karialılar hakkında “savaşmaya bir kız gibi altınlarla süslü geldiler” demiştir. Tüpraş-YKY işbirliğiyle hazırlanan “Anadolu Uygarlıkları Serisi” kitap dizisi çerçevesinde düzenlenen Anadolu Uygarlıkları Konferansları’nın bu etkinliğinde, Homeros’un hayranlıkla bahsettiği Karialılar ele alınacak. Dizinin dokuzuncu kitabı olan ve Kasım ayında YKY’den çıkan “Karialılar: Denizcilerden Kent Kuruculara” kitabı vesilesiyle düzenlenen konferansın konuşmacıları, kitabı hazırlayan Olivier C. Henry ve Ayşe Belgin-Henry. Dizinin editörü Nihat Tekdemir’in moderatörlüğünde verilecek konferansta Karia uygarlığı, yürütülmekte olan çalışmalardan elde edilen güncel veriler ışığında ele alınacak.

Kültürel mirasa sahip çıkmak ve gelecek kuşaklara kalıcı eserler bırakmak amacıyla hazırlanan “Anadolu Uygarlıkları” serisi toplam 12 kitaptan oluşan ve Anadolu’da yaşamış medeniyetlere dair en güncel araştırmaları bir araya getiren bir külliyat sunuyor. Projenin hayata geçirilmesinden dokuz yıl sonra kitaplar, daha geniş bir okur kitlesinin de yararlanması için yenilenen tasarımları ve güncellenen içerikleriyle yeniden yayımlanıyor.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.