İstanbul’un Ulysses’i - "günbatımı melodrama" - Performans

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

İrlandalı yazar James Joyce’un başyapıtı Ulysses’in yayımlanışının 100. yılı Avrupa’nın on sekiz şehrini kapsayan “Ulysses: European Odyssey 2022-2024” projesiyle kutlanıyor. İstanbul da bu şehirlerden biri. “İstanbul’un Ulysses’i” üst başlığıyla düzenlenen etkinlikler, Ulysses romanını Nevzat Erkmen’in çevirisiyle Türkçeye ilk kazandıran yayınevinin YKY olması dolayısıyla Yapı Kredi Kültür Sanat’ta başlıyor. Etkinliklerden biri, koreografisini Melih Kıraç’ın yaptığı “günbatımı melodrama” adlı performans.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ın İstiklal Caddesi’yle birleşen galeri biçimli girişinde gün boyunca üç kez sahnelenecek olan “günbatımı melodrama” ve bu yönüyle heyecan verici bir sahneleme, yorumlama ve izleme tecrübesi vaat ediyor. Melih Kıraç'ın Ulysses’in “Gezen Kayalar” bölümünde yer alan ve İstanbul Boğazı’na atfedilen çarpışan kayalardan esinlenerek hazırladığı gösteri, “doğadaki ortak yaşam biçimleri insan temasının ve dokunmanın ilhamı olabilir mi?” sorusuna birlikte yanıt aramaya davet ediyor bizi. Bir arada var olmak (ya da olamamak) kavramının çok çeşitli türlerine ve boyutlarını barındıran bir mekânda 13:00, 15:00 ve 17:00 saatlerinde izleyiciyle buluşacak olan gösteri ücretsiz ve herkese açıktır.

“ULYSSES European Odyssey” projesi romanın on sekiz bölümden oluşmasından esinlenilerek Atina, Paris, Budapeşte, Berlin, Kopenhag, İstanbul ve Dublin’in de aralarında yer aldığı on sekiz şehirde gerçekleştiriliyor. Bu on sekiz şehirdeki proje ortaklarıyla hayata geçirilen “ULYSSES European Odyssey” tasarlanırken her şehrin kendi güncel meselelerine odaklanılarak bugünün Avrupa haritasını keşfetmek amaçlandı ve bu amaçla her bir şehre romandan bir bölüm ve bu bölümle ilintili bir tema atandı. İstanbul’a “Gezen Kayalar” başlıklı 10. Bölüm ve “bir arada var olmak (co-existence)” teması verildi. Tema, coğrafi, demografik, sosyolojik ve siyasi açılardan kentin kişiliğiyle ve dolayısıyla kentle ilgili güncel tartışmalarla son derece uyumlu. Yapı Kredi Kültür Sanat’ta bu tema doğrultusunda ayrıca 5 ve 6 Haziran’da “Bir Arada Olabilmek Mümkün mü?” başlıklı konuşmalar, 8 ve 10 Haziran’da film gösterimleri ve 10 Haziran’da çocuk atölyeleri düzenlenecek. 

günbatımı melodrama
Seans saatleri 13:00, 15:00, 17:00 (üç seans)

Koreografi: Melih Kıraç
Performans: Barış Diker, Demet Aksular, Diana İzel Koç, Kamola Rashidova, Umut Özdaloğlu
Müzik: iKKi Duo
Ses Tasarımı/ Kompozisyon: Fulya Uçanok, Zeynep Ayşe Hatipoğlu
Kostüm: Guaj London
Dekor: Apo usta, Melih Kıraç, Serkan Aka
Teşekkürler: Aslı Öztürk, Bahar Türkay, Cihan Bacak, Çıplak Ayaklar Kumpanyası, HOPE Alkazar, İsmet Köroğlu, Mehmet Emiroğlu, Meltem Duru, Mihran Tomasyan, Serkan Aka

Gösteri ücretsiz ve herkese açıktır.