İçimizdeki Şeytan 80 Yaşında - Bakmak Dinlemek Okumak

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

“Bakmak Dinlemek Okumak” söyleşileri devam ediyor. Kültür, sanat ve yayıncılık dünyasını, okuduklarımızı, baktıklarımızı ve dinlediklerimizi Instagram’da canlı yayında, farklı konuklarla konuşuyoruz.

Sabahattin Ali, "İçimizdeki Şeytan" romanında Ömer ile Macide’nin aşkını anlatırken bu ilişkinin çevresinde Türkiye aydınlarının dramını da anlatır. Bu dramı bireysel boyutlardan çıkararak toplumsal bir sorun olarak ele alır ve eleştirel gerçekçi bir bakışla yorumlar.

Pek çok felsefi gönderme içeren roman, toplumsal olayların yorumlanışı açısından dönemindeki pek çok eserle kıyaslandığında “ayrıksı” bulunmuşsa da yıllar içinde özellikle sanat, felsefe ve insan ruhu açısından yeni okumalara kapı aralamıştır.

Sabahattin Ali üzerine kitaplar ve sergiler hazırlayan editör, küratör Sevengül Sönmez ve akademisyen, yazar, çevirmen Mehmet Fatih Uslu yayımlanışının 80. yılında “İçimizdeki Şeytan”ı konuşmak üzere bir araya geliyor. Instagram üzerinden canlı olarak düzenlenecek sohbete buradaki linke tıklayarak katılabilirsiniz.