Hititler: Bir Anadolu İmparatorluğu - Anadolu Uygarlıkları Konferansları

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

Yapı Kredi Kültür Sanat, internet üzerinden canlı düzenlediği Anadolu Uygarlıkları Konferansları’na yeni konular ve konuklarla devam ediyor.

Kültürel mirasa sahip çıkmak ve gelecek kuşaklara kalıcı eserler bırakmak amacıyla Tüpraş-YKY işbirliğiyle hazırlanan “Anadolu Uygarlıkları Kitap Serisi”, Anadolu’nun köklü tarihine dair kapsamlı bir külliyat sunuyor. Anadolu’da yaşamış medeniyetlere dair en güncel araştırmaları bir araya getiren ve toplam 12 kitaptan oluşan seriden bugüne kadar 8 kitap yayımlandı. Projenin hayata geçirilmesinden dokuz yıl sonra kitaplar, daha geniş bir okur kitlesinin de yararlanması için yeni bir tasarım ve güncellenen içerikleriyle yeniden yayımlanıyor.

Anadolu Uygarlıkları Konferansları’nın bu bölümünde, “Hititler - Bir Anadolu İmparatorluğu” kitabından yola çıkılarak döneminin “süper gücü” Hitit Krallığı ele alınacak. Devlet yapılarını yaklaşık 450 yıl sürdüren Hititler, coğrafyası ve toplum yapısı bakımından yönetilmesi son derece güç olan Anadolu’nun siyasi birliğini ilk defa sağlayarak devletleşme sürecini başlatmış ve Anadolu tarihinde ayrı bir yer edinmişlerdir.

Hititler kitabının editörleri Meltem Doğan Alparslan ve Metin Alparslan’ın katılacağı söyleşide, ilk yazılı barış antlaşmasını imzalayan, Anadolu tarihinin bu en güçlü uygarlığının üstün organizasyon yetenekleri ele alınacak. Tarihi, yasaları, sanatı, mimarisi, ekonomisi, dini ve sosyal yas¸amıyla insanlık tarihine pek çok yenilik getiren Hititler hakkında yeni kazı döneminin başlamasının hemen öncesinde en güncel bilgiler paylaşılacak.

Söyleşiye buradaki linke tıklayarak, Microsoft Teams uygulaması üzerinden katılabilirsiniz.

Görsel: Hattuşa (Boğazköy) şehir surları rekonstrüksiyonu