Gerçeklikle Hayalin İç İçe Temsili: Acâyib ü garâyib - Kaf Dağı Konuşmaları

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

CANAN’ın Arter’deki “Kaf Dağı’nın Ardında” sergisi kapsamında

Arter, CANAN’ın 12 Eylül–24 Aralık 2017 tarihleri arasında devam eden “Kaf Dağı’nın Ardında” başlıklı sergisi kapsamında Yapı Kredi Kültür Sanat ev sahipliğinde bir konuşma dizisi gerçekleştiriyor. “Kaf Dağı Konuşmaları” başlığı altında düzenlenen etkinlik dizisi 10 Ekim’de akademisyen Yeliz Özay Diniz’in konuşmasıyla başlayacak. Konuşmalar, Yapı Kredi Kültür Sanat’ın yenilenen binasındaki etkinlik salonu “Loca”da gerçekleşecek.

Yeliz Özay Diniz 10 Ekim’deki konuşmasında acâyib ü garâyib anlatılarını, acâib edebiyatı ve kültür çalışmaları açısından “doğruluk ve yanlışlık”, “gerçeklik ve kurmaca”, “bağlam”, “deneyim” ve “bilgi” gibi kavramların izinde tartışmaya açacak. Özay Diniz, CANAN’a bu anlatılardaki mitolojik gelenekten gelen malzemeye, kişisel deneyimiyle yeni formlarda özgün bağlamlar açan ve sofistike bir metinlerarasılığa ulaşan bir “hikâye anlatıcısı” olarak yaklaşmayı önerecek.

“Kaf Dağı Konuşmaları”, 25 Ekim’de Aylime Aslı Demir’in konuşmasıyla devam edecek. Programın detayları için Arter’in web sitesi ve sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

Konuşma Türkçe olup İngilizce çeviri yapılmayacak.

***

Yeliz Özay Diniz, Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden 2001 yılında mezun oldu. Bilkent Üniversitesi ve Iowa State Üniversitesi’nde “edebiyat  öğretmenliği” yüksek lisans eğitimini 2003 yılında tamamladı. Gazi Üniversitesi Türk Halk Bilimi Bölümü’nde ikinci yüksek lisansını, “halk hikâyeleri ve metinlerarasılık”  üzerine yaptığı tez çalışmasıyla 2007 yılında tamamladı. Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümü’nde “Evliyâ Çelebi” üzerine doktora tez çalışmasını 2012 yılında tamamladı. UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’nun kültür sektöründe 2006 yılından beri kültür uzmanı olarak yer almaktadır.

Özay Diniz’in “Evliyâ Çelebi’nin Acayip ve Garip Dünyası” adlı kitabı Mart 2017’de Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı.