Furuğ Ferruhzad 85 Yaşında - Söyleşi

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

Modern İran şiirinin en önemli şairlerinden biri olan Furuğ, 29 Aralık’ta 1934’te Tahran’da doğdu. Yaşasaydı bugün 85 yaşında olacaktı. Toplu şiirlerinin “Rüzgâr Bizi Götürecek”adıyla YKY tarafından yayımlanmasını vesile bilerek, yalnızca İran’ın değil dünya edebiyatının en güçlü kadın seslerinden Furuğ’u Loca’da anıyoruz.

Yepyeni, kendisinin doğurduğu, isyanla büyüttüğü bir dil yaratan Furuğ, şiirdeki klasik kalıpları yıktı. Ataerkil sosyal yapı, onun eleştirilerinin odak noktası oldu. Kendi ailesinden ve özellikle babasından başlamak üzere kadın kimliğini hiçe sayan ataerkil bakışa karşı çıktı. Nasser Saffarian’ın YKY tarafından Türkçeye kazandırılan  “Ah Ayetleri - “Furuğ Ferruhzad Hakkında Söylenmemiş Sözler”" adlı kitabı  Ferruhzad’ın kendini ve şiirini var ederken verdiği mücadeleyi anlatır.

Anma etkinliğinde Furuğ’un şiirlerinin çevirmeni Makbule Aras Eivazi, Furuğ’un yaşamı ve yapıtları üzerine konuşacak. İranlı araştımacı-yazar Ali Sadidi Haris, Furuğ’un kişiliğinde ve şiirindeki “samimiyet” vasfından söz edecek. Sinemacı Farhad Eivazi şairin yaşamında ve sanatında sinemanın yerini anlatacak. Furuğ’un yaşamını anlatan “Yaralarım Aşktandır” adlı oyunda Furuğ’u canlandıran tiyatro sanatçısı Nazan Kesal, kendi bakış açısından şairi aktaracak. Programda konuşmaların yanı sıra Farhad Eivazi’nin hazırladığı bir kısa film, Nazan Kesal’ın yorumuyla Furuğ şiirleri dinletisi ve şairin bir yapıtını bestelemiş olan müzisyen Mehtap Meral’in performansı yer alıyor.

Program 18:30 - 21:00 saatleri arasındadır. Herkese açık ve ücretsizdir.