Frigler: Midas’ın Ülkesinde, Anıtların Gölgesinde - Anadolu Uygarlıkları Konferansları

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

Tüpraş ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliğiyle 2011 yılında başlatılan “Anadolu Uygarlıkları” kitap serisi kapsamında düzenlenen Anadolu Uygarlıkları Konferansları’nda bu ay, Frigler ele alınacak.

Tanrı Dionysos’un bahşettiği, her şeyi altına çeviren dokunuşu, tanrı Apollon’un ceza olarak verdiği eşek kulakları ile Frig kralı Midas, Anadolu’nun en ünlü efsanelerinin baş kahramanıdır. Herodotos’un “Küçük Asya Yaylasının en zengin halkı” olarak nitelendirdiği Frigler, yaklaşık 300 yıl boyunca Orta Anadolu’da hüküm sürmüşlerdir. Başkent Gordion (Yassıhöyük-Polatlı) olmak üzere Eskişehir, Kütahya, Afyonkarahisar ve Bandırma’ya kadar geniş bir coğrafyaya yayılmış olan barışsever Frigler, o¨zgürlüklerine düşkün, ahşap işçiliği, marangozluk ve taş işçiliğinde ustalaşmış, dokumacılıkta ve tekstilde gelişmiş, madencilik alanında da oldukça yüksek bir düzeye ulaşmış bir toplum olarak bilinmektedirler.

"Anadolu Uygarlıkları" serisinin ikinci kitabı “Frigler: Midas’ın Ülkesinde, Anıtların Gölgesinde”  vesilesiyle, dizinin editörü Nihat Tekdemir moderatörlüğünde düzenlenen konferansta, Doç. Dr. Hakan Sivas konuk olacak. Orta Anadolu’da gündelik yaşamda halen izleri görülen Friglerin ele alınacağı konferansta, Anadolu’nun hâlâ hakkında en az şey bilinen bu uygarlığı üzerine yapılan kazılar ve araştırmalardan elde edilen en güncel veriler paylaşılacak.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.

Görsel bilgileri: 
Midas Anıtı. Yazılıkaya-Midas Kenti