Franz Kafka – Dönüşüm - Uzak Mesafeli Yakın Okumalar

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

Dünya edebiyatında çok az kitap okurunda Franz Kafka'nın “Dönüşüm”ü kadar sıra dışı bir ilgiye, endişeye ve hazza yol açmıştır. Kafka'nın kitabın kendinden bile ünlü ilk cümlesinden itibaren neredeyse rahatsız edici bir sakinlik ve sadelikle ele aldığı Gregor Samsa'nın akıldışı ama gerçekçi hikâyesi, yalnızca edebiyat eleştirmenlerini değil popüler kültürden felsefeye, siyasetten psikolojiye dek sosyal bilimlerin hemen her alanını derinden etkilemiştir. Modernist edebiyatın en önemli örneklerinden biri olan “Dönüşüm”, aynı zamanda Sanayi Devrimi'nin yol açtığı para ekonomisinin insan yaşamı üzerindeki sarsıcı yönlerini de gözler önüne serer. Bu seminerde “Dönüşüm”ün alegorik öyküsünü, Franz Kafka'nın hayatını, yaşadığı dönemin esere etkilerini ve kaçınılmaz olan “dönüşüm”ün sebep ve sonuçlarını da çerçeveleyecek bir bakış açısıyla bugün insanlığın içinde bulunduğu koşulları da dikkate alarak konuşacağız. 

Türk dili ve edebiyatı uzmanı Dr. Erkan Irmak’ın hazırlayıp sunduğu, Yapı Kredi Yayınları’nın Türk ve dünya edebiyatının klasikleşmiş modern yapıtlarını odağına alan söyleşi dizisi “Uzak Mesafeli Yakın Okumalar” her ay farklı bir yapıta odaklanıyor.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.