Doğanın İnceliklerini Görmek: Bitki Ressamlığı - Sanat Dünyamız Söyleşileri

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

Yapı Kredi Kültür Sanat, internet üzerinden gerçekleştirdiği canlı etkinliklerine Sanat Dünyamız Söyleşileri ile devam ediyor. Sanat Dünyamız dergisinin online yapılacak bu ilk söyleşisinde, derginin Mart-Nisan sayısında kapağında yer verdiği bitki ressamlığı konusu ele alınıyor.

Yüzyıllar öncesinden günümüze uzanan bir sanat, bitki ressamlığı. Tarih boyunca sanat eserlerinde doğayı yüceltmeye başvurulmasıyla görülmeye başlanan bitki çizimleri, dini tasvirlerden bilimsel makalelere kadar birçok alanda yer buldu. 

Türkiye’nin önde gelen bitki ressamlarından Işık Güner, sanat yazarı Ece Balcıoğlu ve Açık Radyo’daki Botanitopya programını hazırlayan ve sunan Benan Kapucu’nun katılacağı söyleşide, bitki ressamlığının tarihi ve günümüzde sanattaki yeri konuşulacak. Bitki ressamlığının dünya üzerindeki bitki çeşitliliği ve endemik türlerin kayda alınması bakımından öneminin de vurgulanacağı söyleşide ‘Resimli Türkiye Florası’ projesi kapsamında Işık Güner’in Çamlıhemşin’de atölyesinde sürdürdüğü, yerel bitkileri kayda geçiren ve bitki resimleri üzerine çalışmaları üzerine konuşulacak.

Herkese açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye buraya tıklayarak Microsoft Teams uygulaması üzerinden katılabilirsiniz.

Fotoğraf: Özgen Özen