Çocuklarla Karagöz - "Karagöz Karakterleri Yaratmak" - Atölye

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta devam eden “Karagözüm İki Gözüm” sergisi kapsamında çocuklar Karagöz’ün dünyasıyla yakından tanışıyor.

Çocuklara Karagöz’ün renkli dünyasını tanıtmak amacıyla düzenlenen etkinliklerde, çocuklar Geleneksel Türk Gölge Tiyatrosu’nun bu en önemli figürünü öğrenerek, birbirinden renkli hikâyeleri ve karakterleri yakından tanıma fırsatı buluyorlar.

Karagöz Oynatıcısı Cengiz Özek çocuklara Karagöz figürlerinden hareketle gölge kuklası yapmayı gösterecek. Kendi figürlerini yaparak, kendi hikâyelerini oluşturma fırsatı bulacak olan çocuklar atölye sonunda, perdelerini kurup evde oynatabilecekleri bir Karagöz oyununa sahip olacaklar. Bölüm sonunda o içeriğe özel olarak hazırlanan sorularla öğrendiklerini pekiştirecekler.

Yapı Kredi Kültür Sanat tarafından çocuklar için özel olarak hazırlanan etkinliklere, YouTube kanalı üzerinden ücretsiz olarak katılabilirsiniz. Etkinlik sonunda instagram hesabında yer alan soruları yanıtlayarak bilgilerinizi sınayabilir, bu linkte yer alan pdf’ten çıktı alarak kendi Karagöz figürlerinizi yaratabilirsiniz.

Atölye sonunda çocukların kendi Karagöz oyunlarını sergiledikleri video ya da fotoğraflarını etkinlik@ykykultur.com e-posta adresine mail atarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Atölyede kullanılacak malzemeler: 

-Yarım tabaka amerikan bristol (150 gr.) karton
- Kurşunkalem
- Silgi  
- Makas
- Yapıştırıcı
- Renkli pvc’ler (sarı, kırmızı, mavi, mor)
- Minik kuş tüyleri
- Raptiye (2 adet)
- Ayaklı raptiye (1 adet)
- 40 cm uzunluğunda 2 adet 5 ml x 5 ml çıta 
- Maket bıçağı
- Kesim matı ya da üzerinde kesim yapıldığında zarar görmeyecek bir malzeme (mukavva gibi)