Çocuklar için Karagöz: “Karagöz Sahnesi Kurmak” - Atölye

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta devam eden “Karagözüm İki Gözüm” sergisi kapsamında çocuklar Karagöz’ün dünyasıyla yakından tanışıyor.

Çocuklara Karagöz’ün renkli dünyasını tanıtmak amacıyla düzenlenen etkinliklerde, çocuklar Geleneksel Türk Gölge Tiyatrosu’nu ve bu geleneğin en önemli figürünü öğrenerek, birbirinden renkli hikâyeleri ve karakterleri yakından tanıma fırsatı buluyorlar.

Karagöz Sanatçısı Cengiz Özek çocuklara Karagöz sahnesinin nasıl hazırlandığı hakkında bilgiler vererek gölge tiyatrosu oynatmanın ipuçlarını verecek. Daha önce kendi kukla figürlerini yapmayı öğrenen çocuklar bu defa, kendi sahnelerini kurup Karagöz oyunlarını sahneleyebilecekler.

Yapı Kredi Kültür Sanat tarafından çocuklar için özel olarak hazırlanan etkinliklere, YouTube kanalı üzerinden ücretsiz olarak katılabilirsiniz.

Atölye sonunda çocukların kendi “sahneleri”nde yaptıkları Karagöz gösterilerinin video ya da fotoğraflarını #ykykevdeatolye hastag’i ile ya da etkinlik@ykykultur.com e-posta adresine göndererek bizlerle paylaşabilirsiniz.

Atölyede kullanılacak malzemeler: 
- A3 boyutunda kalın aydınger
- A6 boyutunda kalın maket kartonu (3 mm)
- Sıvı yapıştırıcı
- Maket bıçağı
- Cetvel
- Gönye
- İçinde tek lamba olan bir fener ya da mum
- Kalem