Benzersiz Bir Hayat: Bulgar Kralı II. Simeon - Edebiyat Gündemi

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

Babası Kral III. Boris 1943 yılında ölünce, 6 yaşında Kral oldu. Kimi aile üyeleri Bulgaristan’daki rejim değişikliği sonrası kurşuna dizilince 9 yaşında sürgün olarak ülkesini terk etmek zorunda kaldı.

Çocukluğu, İstanbul üzerinden gittiği İskenderiye’de, gençliği Madrid’de geçti. Aklından ve kalbinden hiçbir zaman çıkarmadığı Bulgaristan’a geri dönme umudunu asla yitirmedi.

1946 yılında sürgün edildiği ülkesine 50 yıl sonra, 1996’da geri döndü. Kurduğu siyasi hareket 2001 genel seçimlerinden zaferle çıkınca bir mucize gerçekleşti: Sürgün kral Başbakan oldu.

Simeon Sakskoburggotski ya da daha bilinen adıyla II. Simeon’un hayatı Avrupa tarihinden dünyaya açılan bir pencere adeta: Kraliçe Elizabeth, General Franco, İspanya kralı Juan Carlos, İran Şahı Pehlevi, Fas Kralı II. Hasan ve daha pek çok isim...

Bulgar Kralı II. Simeon, benzersiz hayatını anlatmak üzere İlber Ortaylı ile bir araya geliyor. Zamanın süzgecinden sabırla damıtılmış düşüncelerin dünya tarihi ile harmanlanacağı unutulmaz bir söyleşiye davetlisiniz.