Assurlular Dicle’den Toroslar’a Tanrı Assur’un Krallığı - Anadolu Uygarlıkları Konferansları

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

Yapı Kredi Kültür Sanat’ın, internet üzerinden canlı düzenlenen Anadolu Uygarlıkları Konferans serisi, yeni konular ve konuklarla devam ediyor.

Kültürel mirasa sahip çıkmak ve gelecek kuşaklara kalıcı eserler bırakmak amacıyla Tüpraş-YKY işbirliğiyle hazırlanan “Anadolu Uygarlıkları Kitap Serisi”, Anadolu’nun köklü tarihine dair kapsamlı bir külliyat sunuyor. Anadolu’da yaşamış medeniyetlere dair en güncel araştırmaları bir araya getiren ve toplam 12 kitaptan oluşan seriden bugüne kadar 8 kitap yayımlandı. Projenin hayata geçirilmesinden dokuz yıl sonra kitaplar, daha geniş bir okur kitlesinin de yararlanması için yeni bir tasarım ve güncellenen içerikleriyle yeniden yayımlanıyor.

Anadolu Uygarlıkları Konferansları’nın bu bölümünde, “Assurlular Dicle’den Toroslar’a Tanrı Assur’un Krallığı” kitabından yola çıkılarak Assur Krallığı ele alınıyor. MÖ 2. binyılın başlarında Kuzey Irak’ta, Dicle Nehri kıyısında kurulmuş ve yaklaşık 1400 yıl varlığını sürdürmüş olan Assur Krallığı, yönetim anlayışı ve organizasyonu ile, Önasya’daki krallıklar ve imparatorluklar tarafından birçok yönüyle örnek alınmıştır.

Kitabın editörleri, Prof. Dr. Kemalettin Köroğlu ve Doç. Dr. Selim Ferruh Adalı’nın katılacağı söyleşide, ilk uluslararası organize ticareti başlatan ve bütün günlük ve ticari faaliyetlerini tabletlere yazdıran tüccarlar ile sonraki binyılda sarp yamaçlara kabartmalarını yaptıran Assurlu kralların hikâyesi ele alınacak. Söyleşide ayrıca başta Anadolu olmak üzere Yakındoğu coğrafyasında bıraktıkları izlere uzun yıllar süren çalışmalarla ulaşılan Assur Dönemi’nin Anadolu Kültür tarihindeki yeri ve çalışmalardan elde edilen güncel veriler paylaşılacak.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiyi buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Youtube kanalı üzerinden izleyebilirsiniz.