Armut Dibine Düşmeyince - Film Gösterimi / Söyleşi

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

Bazıları birkaç bahçe öteye düşer. Bazıları dünyanın öbür ucuna... Bize benzemelerini umduğumuz çocuklarımız bazen bizden tümüyle farklı olurlar: Down sendromlu, gey, cüce, otistik ya da suça yatkın... Kendisi de farklı bir çocuk olarak dünyaya gelen Andrew Solomon, YKY’den çıkan “Armut Dibine Düşmeyince” kitabında, bazı insanların birey ve anne baba olmak konusunda nasıl cesur tercihlerde bulunduklarını sergiliyor. Oldukları gibi kabullendikleri çocuklarıyla birlikte büyüyen anne babaları ve tıp biliminin bizi normalleştirme çabalarına karşın çeşitliliğimizi korumak için verdiğimiz evrensel mücadeleyi anlatıyor.

R. Dretzin ve J. Ephron, Solomon’un dünyada büyük yankı uyandıran kitabından hareketle bir belgesel çekti. Bu akşam Loca’da önce bu belgeseli izleyeceğiz; ardından “dibine düşmeyen çocuklar ve aileleri”ni konuşacağız. Çocuk mahkemesinde pedagog olarak çalışan Fatma Özkan, suça itilmiş çocuk ve gençlerle anne babaları arasındaki ilişkiye değinecek. Psikoloji alanında eğitim veren Meltem Narter, Solomon’un “Baba” başlığına yaptığı göndermeden yola çıkarak kültürel düzeyde aile ve akrabalığın kuruluşunu ele alacak. Uzman psikolojik danışman Pınar Kanlıkılıçer, kitabın otizm ve şizofreni bölümleri hakkında psikanalitik değerlendirme yapacak. Psikiyatr ve psikanalist Talat Parman ise, kronik hasta ve engelli çocuklarla anne babaları arasındaki ilişkinin çeşitli yönlerini ele alacak.

16:00 Belgesel gösterimi (İngilizce, Türkçe altyazılı)
17:40 Söyleşi

Fatma Özkan
On iki yıldır Adalet Bakanlığı’na bağlı Anadolu Adliyesi 2. Çocuk Mahkemesi’nde pedagog unvanıyla ve sosyal servis biriminde sosyal çalışma görevlisi olarak çalışmaktadır.
Meltem Narter
Yirmi iki yıldır psikoloji bilimi üzerine çalışan bir eğitimcidir. Sosyal psikoloji konusundaki doktora tezinden ilham alarak hazırlanan “Cumhuriyet Algısı” ve “Türkiye’de Psikanalizin Sosyal Temsilleri” adlı kitapların yazarıdır. İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi’nde görev yapan Narter, halen Üsküdar Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.
Pınar Kanlıkılıçer
Uzman psikolojik danışman ve İstanbul Psikanaliz Derneği üyesidir. 25 yılı aşkın süredir psikoterapi ve psikanaliz alanında çocuk, ergen ve yetişkinlerle çalışmaktadır.
Talat Parman
Psikiyatr ve psikanalisttir. İstanbul Psikanaliz Derneği ve Uluslararası Psikanaliz Birliği üyesidir. Psikiyatri doçenti ve formatör analisttir. Yirmi yıla yakın bir süre İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nde çocuk ve ergenlerle çalışmıştır.