Akuzmatik Mekânlar ve Sessel Deneyimler Üzerine Bir Atölye - Atölye

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

Kamusal ve mahrem seslerin birbirine sızdığı mimari ara alanları odağına alan bu atölye ‘akuzmatik mekân’ kavramını tartışmaya açıyor.

Begüm Özden Fırat, Çisel Karacebe, Berfin Atlı ve Suzi Asa'nın Fiziksel Mesafeyi Aşan Sesler: Pandemide Kurtuluş’ta Akuzmatik Mekânlar” adlı makalesi apartman ve asansör boşlukları, balkon ve teras gibi ara alanları merkezine alır. Araştırma, COVID-19 pandemisi sırasında, 2020’de sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı Mayıs ve Haziran aylarında, Şişli-Kurtuluş semt sakinlerinin sessel deneyimlerine odaklanır. “Sanat Dünyamız dergisinin “Mesafenin Politikası” dosya konulu 185. sayısında yayımlanan ve araştırmanın önemli noktalarının vurgulandığı metne paralel olarak oluşturulan atölyede, mahrem ve kamusal seslerin katılımcılar için değişen anlamlarına kulak kabartılarak, araştırma bulgularının katılımcıların kişisel deneyimleriyle birlikte tartışılması amaçlanıyor.

Atölyede akuzmatik mekânların gündelik hayattaki işlevi, bu alanlarda toplanan seslerin katılımcıların kişisel ses belleğindeki yansımaları ve bu mekânların akustik potansiyellerinin farklı üretim biçimlerine nasıl dönüşebileceği tartışılacak. İki buçuk saatlik iki ayrı oturum şeklinde gerçekleşecek atölyenin ilkinde, yürütücülerin araştırmalarına yön veren kavramları tartışmaya açtığı bir ortam yaratmak amaçlanıyor. İkinci oturumda ise katılımcıların akuzmatik mekânları deneyimlemeleri üzerinden ‘ev’ kavramına yaslanarak bir üretim getirmeleri ve bu mekânlarda dolaşan seslerin farklı üretim biçimleri ile nasıl birleşebileceği üzerine bir diyalog oluşması hedefleniyor. Atölye ses çalışmaları alanında deneyimli ya da ilgili kişilere açıktır ve katılımcıların her iki oturuma da katılması beklenmektedir.

Atölye yürütücüleri: Begüm Özden Fırat, Berfin Atlı, Çisel Karacebe, Suzi Asa

Tarihler:
I.  Oturum: 22 Ocak 2022 14.00-16.45
II. Oturum: 29 Ocak 2022 14.00-16.45

Etkinlik rezervasyonlu olup kontenjan 15 kişiyle sınırlıdır. Rezervasyon için sayfanın sağındaki bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Girişte HES kodu ya da aşı kartı gösterilmesi ve etkinlik süresince maske takılması zorunludur.

Görsel: "Boşluk" filminden bir kare. Yönetmen: Begüm Özden Fırat