Deniz Bağrıaçık

Deniz Bağrıaçık
PAYLAŞ
Hakkında

Deniz Bağrıaçık Saint Benoit Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra Galatasaray Üniversitesi’nde sosyoloji lisansı yaptı. “Toplumsal Cinsiyet” alanındaki yüksek lisansını ve ekonomi ve çalışma sosyolojisi oryantasyonunu tamamlayarak Cenevre Üniversitesi’nden mezun oldu.

Güncel olayları takip ederek hazırladığı toplumsal cinsiyet ve sürdürülebilir kalkınma konularındaki yazılarını New York’ta yerel bir gazete için yazmaya başladı.

Yazıları daha sonra “Cumhuriyet”, “Birgün”, “İstanbul Art News” ve “Elle France”ta yayımlandı. Köşe yazılarına T24 haber sitesinde devam etmektedir.

Sosyal sorumluluk projelerinde de çalışan ve Paris’te yaşayan Bağrıaçık, Paris V Sorbonne Üniversitesi’nde fakirliğin önüne geçmeyi sağlayacak iş modellerinin sosyoekonomik etkileri üzerine doktora tezini hazırlamaktadır.

Doktora tezi için ziyaret ettiği Dar es Salaam’da, ziyaret ettiği yetimhanedeki çocukların ailelerine Zanzibar’da ulaşan Bagriacik, ailelerin çok boyutlu yoksullukla mücadelelerini anlattığı iki belgesel çekmiş,  When the Water Rises (2019) “ Sular Yükselince adlı filmi ile Uluslarası Hindistan Film Festivalin’de en iyi yönetmen ödülünü almıştır. Yine aynı adlı filmi ve Portraits of Zanzibar adlı kısa metrajlı belgeseli ile uluslarası festivallere davet almıştır.

Deniz Bagriacik,Paris’te France 24 kanalı başta olmak üzere Fransız ve Türk medyasında kendi alanında yayınlara yorumcu olarak katılmaktadır.