Yeniden keşfedilen bir deha - “Sıradan hayatların kurgucusu: John Williams” - Söyleşi

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

Amerikalı yazar John Williams’ın 1965 yılında kaleme aldığı Stoner kitabı, aradan geçen elli yılın ardından hem okurlar hem de eleştirmenlerce yeniden keşfedildi. “Varoluşçuluk etkileri taşıyan gizli kalmış bir başyapıt” olarak nitelendirilen kitap, birçok dile çevrildi ve bütün dünyada bir milyondan fazla sattı.

YKY’nin “Modern Klasikler” dizisinden çıkan “Stoner”, 2013 yılında Waterstones tarafından verilen “En İyi Kitap” ödülünü aldı. Williams’ın, hayatı yaşamakla hayatın seyircisi olmak arasında bocalayan ve çevresindekilerce hep bir muamma olarak görülen William Stoner karakteri, edebiyat dünyasında “unutulmaz karakterler” arasındaki yerini almış bulunuyor. Williams’ın, geçtiğimiz aylarda yine YKY’den çıkan “Augustus”un yanı sıra “Nothing But the Night”, “Butcher’s Crossing” adlı iki romanı ile iki şiir kitabı ve bir de Rönesans dönemi İngiliz şiiri antolojisi bulunuyor.

Akademisyenler Doç. Dr. Yalçın Armağan ve Dr. Erkan Irmak, yıllar sonra yeniden hatırlanan romanından yola çıkarak Williams’ın yaşamı, eserleri ve yeniden keşfedilmesinin nedenleri üzerine sohbet edecekler. İki akademisyen ayrıca Williams’ın tarzı ve “Stoner”da kullandığı biçim ve içeriğe dair tekniklerin inceliklerini de yorumlayacaklar.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.