Yaşamdan damıtılanlar: “Arşivcinin Portresi” - Söyleşi

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

Hrant Dink Vakfı öncülüğünde, Türkiye Tiyatro Vakfı ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliğiyle hazırlanan ve Yapı Kredi Kültür Sanat’ta süren “Kulis: Bir Tiyatro Belleği, Hagop Ayvaz” sergisi, ömrünü tiyatroya vakfetmiş Hagop Ayvaz’ın kıymetli arşivini izleyiciyle paylaşıyor. Bu derinlikli arşiv, bir yandan da Türk tiyatro tarihine dair de birçok hikâye barındırıyor; arşiv yapmanın, biriktirmenin, bir bellek oluşturmanın önemini bir kez daha hatırlatıyor bizlere. Hagop Ayvaz’ın bugünlere miras bıraktığı arşivinden yola çıkarak oluşturulan sergi kapsamında düzenlediğimiz söyleşilerde bu defa “arşivciyi” mercek altına alıyoruz. Arşiv, arşivciye ayna tutar. Kimi izlekleri, topladıkları ve toplamadıklarıyla, seçimleriyle kendini görünür kılar arşivci. Bir araya getirilmiş tüm kâğıt parçaları, nesneler, fotoğraflar sanki onun birer parçasıdırlar, tüm bir yaşamdan damıtılan… 

“Arşivci kimdir? Neden biriktirir, neyin peşindedir? Kişisel koleksiyonlar neler anlatır? Neden önemlidir?” Koleksiyoner Osmantan Erkır moderatörlüğünde düzenlenecek söyleşide, tarihçi Saadet Özen, koleksiyoner Cengiz Kahraman ve araştırmacı-yazar Gökhan Akçura tüm bu soruların yanıtlarını ele alacak.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek etkinliğe buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.