Şavkar Altınel ve Sahildeki Yabancı - Bakmak Dinlemek Okumak

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ
“Bakmak Dinlemek Okumak” söyleşileri devam ediyor. Kültür, sanat ve yayıncılık dünyasını, okuduklarımızı, baktıklarımızı ve dinlediklerimizi Instagram’da canlı yayında, farklı konuklarla konuşuyoruz.
 
ABD, İskoçya ve Londra… Yaşamının büyük bir kısmını yurtdışında geçiren yazar ve şair Şavkar Altınel, yalın, hayatla bağları güçlü anlatımı ile yıllardır okurlarını unutulmaz yolculuklara çıkarıyor. Seksenli ve doksanlı yıllarda bir “yol şairi”, ‘hayatın ortasında’ oldukları yeri kabullenemeyip başka bir yerde başka bir kimliğe bürünmek isteyenlerin hikâyesini anlatan bir yazar.
 
Çevresine yabancı bir gözle bakarken herşeyin güzelliği kadar korkunçluğunu da görmekten kendini alamayan Altınel’in yaşamına ve sanatına odaklanan “Sahildeki Yabancı” filmi, 2020 Berlin Film Festivali’nde En İyi Kısa Belgesel Ödülü’nü kazandı. Yönetmen Şule Takmaz Nişancıoğlu’nun çektiği film, yazarların “bulundukları çevreye dışarıdan bakıp her şeyi netçe gören yabancılar” olmasından yola çıkıyor. “Bu durum, kelimenin sözlük anlamında da yabancı olan bir yazarı nasıl etkiler? İki değişik kültürle tanışık olup ikisine de tümüyle ait olmamak, bakışını daha da netleştirse de, hayatında bir tahribata da yol açar mı? Kazançlar hangi noktada kayıplara dönüşür?” sorularına yanıtlar arıyor.
 
Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık kitap-lık dergisi editörü Murat Yalçın ve filmin yönetmeni Şule Takmaz Nişancıoğlu, bu soruların yanıtlarını, Altınel’in edebiyat ve hayat serüveni üzerine keyifli bir sohbetle ele alacak.
 
Instagram üzerinden canlı olarak düzenlenecek sohbete buradaki linke tıklayarak katılabilirsiniz.
 
Söyleşi sonrasında, saat 20:30-21:30 saatleri arasında “Sahildeki Yabancı” filmini youtube üzerinden izleyebilirsiniz.