Orhan Pamuk - Beyaz Kale - Uzak Mesafeli Yakın Okumalar

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

Orhan Pamuk'un ilk defa 1985'te yayımlanan “Beyaz Kale” kitabı, edebiyatımızın neredeyse iki yüz yıldır tartıştığı Doğu-Batı meselesine getirilmiş en yaratıcı ve sıradışı yanıtlardan biridir. Pamuk'un üçüncü romanı olan “Beyaz Kale”, aynı zamanda, 1980'lerden itibaren Türkiye'de de gitgide daha görünür ve aranır hale gelen postmodernist romancılığın da erken başyapıtlarından biri sayılır. Bu seminerde, bir taraftan Pamuk'un postmodernizmi edebiyata uyarlarken kullandığı yöntemlerden bahsedecek, bir taraftan da Doğu-Batı karşıtlığına önerdiği yeni bakış açısının bütün dünyada önemli araştırma alanlarından birine dönüşen “kimlik” sorunuyla nasıl yüzleştiğini konuşacağız. 

Türk dili ve edebiyatı uzmanı Dr. Erkan Irmak’ın hazırlayıp sunduğu, Yapı Kredi Yayınları’nın Türk ve dünya edebiyatının klasikleşmiş modern yapıtlarını odağına alan söyleşi dizisi “Uzak Mesafeli Yakın Okumalar” her ay farklı bir yapıta odaklanıyor.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.