Kulis’in 50 yıllık hikâyesi: “Adı böylece yaşasın” - Sergi Söyleşileri

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

Hrant Dink Vakfı öncülüğünde, Türkiye Tiyatro Vakfı ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık iş birliğiyle hazırlanan ve Yapı Kredi Kültür Sanat’ta süren “Kulis: Bir Tiyatro Belleği, Hagop Ayvaz” sergisi, ömrünü tiyatroya vakfetmiş Hagop Ayvaz’ın kıymetli arşivini izleyiciyle paylaşıyor. Bu arşivin kalbinde, sergiye de adını vermiş olan Kulis dergisi yer alıyor. Ayvaz’ın 1946 yılından başlayarak 2006’ya kadar 50 sene boyunca kesintisiz olarak yayımladığı aylık Ermenice tiyatro dergisi Kulis, yalnız Ermeni toplumunun tiyatro üretimlerine değil, Türkiye’de tiyatroyla ilgili faaliyetlere yer veriyor; ayrıca gündelik hayat, popüler kültür ve dünyadaki sanat olaylarıyla ilgili haberleri içeriyordu. “Kulis”, Ayvaz’ın en büyük tutkusuydu ve derginin 50 yıllık hikâyesi, bu tutkunun ateşlediği azim, dirayet ve mücadeleyle örüldü.

Ayvaz, dergi kapandıktan sonra, arşivinden kullanılan fotoğrafların altına “Kulis Arşivi’nden” notunun düşülmesini isterdi, “Bari derginin adı böylece yaşasın” diyerek... “Kulis”in hikâyesinden parçaları, Ayvaz’ı yakından tanımış olan, Aras Yayınları’nın kurucularından Yetvart Tomasyan aktaracak bize. Serginin küratörleri Banu Atça ve Kevser Güler, sergide “Kulis”i hangi yaklaşımla ele aldıklarını anlatacaklar; derginin bir tiyatro, kültür ve yayıncılık belleği olarak önemini tartışacaklar.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek etkinliğe buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.