Karagözüm İki Gözüm: “Karagöz’ün Cinleri” - Sergi Söyleşileri

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

Geleneksel gölge tiyatrosu Karagöz, İslâmiyet öncesi Türk coğrafyasında, Anadolu ve çevre bölgelerdeki inançlarda, söylencelerde, masallarda geçen mitolojik ve doğaüstü karakterleri barındırır. Örneğin cadı (“cazu”) ana tanrıça arketipinin olumsuz bir türevidir. Kesik baş taşıyan ve tek bacağı olan cin tasvirleri, eski Türklerdeki yetişkinliğe geçiş törenlerine ait sembolleri barındırır. Yaradılışı ve yok oluşu simgeleyen, yaprakları insana benzeyen Vak Vak Ağacı, Türk gölge tiyatrosunda ejderhalar ve yılanlar tarafından korunur.

Yapı Kredi Müzesi’nde sürmekte olan “Karagözüm İki Gözüm” sergisi dolayısıyla düzenlediğimiz bu söyleşide, serginin küratörü Karagöz sanatçısı Cengiz Özek ve Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ezgi Basat Karagöz’ün doğaüstü ve mitolojik figürlerinin arketiplerini ve taşıdıkları anlamları aktaracaklar. Çağdaş Karagöz tiyatrosunda bu karakterlerin yerini ve Karagöz’ün bugünün dünyasından aldığı doğaüstü figürlerin neler olduğunu tartışacaklar.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.

Fotoğraf: Nikabî Cazu (solda) ve Azrak Bânû, Ragıp Tuğtekin Koleksiyonu