Kadınların çizgisiyle: “Kadın Mücadelesi - Özgürlük, Eşitlik ve Kız Kardeşliğin 150 Yılı” - Söyleşi

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

Lucretia Mott, Elizabeth Cady Stanton, Harriet Tubman, Olympe De Gouges, Mary Wollstonecraft, Millicent Fawcett, Emmeline Pankhurst, Tahire, Clara Zetkin, Rosa Luxemburg, Margret Sender, Sappho ve Malala Yusufzay… 1800’lerde siyasal hakların kazanılması için başlatılan kadın mücadelesi kültürel ve toplumsal hakların da kazanılması çerçevesinde tam 150 yıldır devam ediyor. “Kız kardeşlik” kavramı etrafında bir araya gelen kadınların bugün halen devam eden bu mücadelesi, henüz dünyanın her yerinde herkes eşit haklara sahip olamasa da umutsuzluğa kapılmamak gerektiğinin bir kanıtını sunuyor.

YKY’den yayımlanan “Kadın Mücadelesi” kitabı, feminizmin yüz elli yıllık yakın tarihini ele alırken dünyanın dört bir yanında hakları için savaşan kadınları anlatıyor. Norveçli aktivist yazar Marta Breen’in güçlü kalemiyle, bugün her bireyin doğal hakkı olan eğitim, çalışma, seçme ve seçilme haklarını elde etmenin o kadar da kolay olmadığını anlattığı kitap, Jenny Jordahl’ın çizimleriyle görsel bir anlatıma kavuşuyor.

Özgürlük, eşitlik ve kız kardeşlik üzerine bir grafik roman olan “Kadın Mücadelesi” kitabından yola çıkarak düzenlenen söyleşide, tüm çeşitliliğiyle kadınların dünyasını yine kadın gözünden resimleyen kadın çizerler konuk oluyor. Karikatürist Aslı Alpar ve illüstratör Dilek Yördem kadın çizgisiyle dünyada ve ülkemizde kadınların hak mücadelesini konuşacak.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye, buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.