J.D. Salinger - Çavdar Tarlasında Çocuklar - Uzak Mesafeli Yakın Okumalar

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

İkinci Dünya Savaşı'nın yarattığı yıkımı hem cephede bir asker hem de üzerinde bombalar patlarken sığındığı masanın altında bir yazar olarak deneyimleyen Jerome David Salinger, 20. yüzyılın en tartışmalı, en sıra dışı, en yalnız; ama aynı zamanda en sevilen, en başarılı ve en gerçek yazarlarından biridir.

Yayımlandığı 1951'den bu yana hepimizin "gönlünü çelen", kimi zaman yasaklanan kimi zaman da ders kitabı olarak okutulan “Çavdar Tarlasında Çocuklar” ise, aradan geçen 70 yılın sonunda dünya edebiyatının en parlak örneklerinden biri olarak hemen her dilde ve ülkede milyonlarca okuru kendine çekmeye devam etmektedir.

“Uzak Mesafeli Yakın Okumalar”ın bu bölümünde, bir yandan Salinger'ın giderek bir münzeviye dönüştüğü hayatını inceleyerek yaşadıklarının eserlerindeki izlerini sürerken, diğer yandan da “Çavdar Tarlasında Çocuklar”ın neden ve nasıl bu kadar kült bir metin haline geldiğini ve unutulmaz kahramanı Holden Caulfield'in mutsuzluğunun nasıl insanlığın ortak yaralarına ustaca temas ettiğini, tarihi kırılmaların, estetik dönüşümlerin de yardımıyla yorumlayacağız.

Türk dili ve edebiyatı uzmanı Dr. Erkan Irmak’ın hazırlayıp sunduğu, Yapı Kredi Yayınları’nın Türk ve dünya edebiyatının klasikleşmiş modern yapıtlarını odağına alan söyleşi dizisi “Uzak Mesafeli Yakın Okumalar” her ay farklı bir yapıta odaklanıyor.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.