Halit Ziya Uşaklıgil - Mai ve Siyah - Uzak Mesafeli Yakın Okumalar

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

19. yüzyılın son yıllarında yayımlanan “Mai ve Siyah”, Halit Ziya Uşaklıgil'in içinde “bir daha geri gelmeyecek olan emellerle, hülyalarla ve onların yanı başında hüsranlarla dolu olan gençliğim var” dediği en önemli romanlarından biri, belki de birincisidir. Türkçe romanın bir bakıma ilk zirvesi kabul edebileceğimiz “Mai ve Siyah”, bir yandan Osmanlı’nın çözülme yıllarına ilerlendiği sırada toplumun yaşadığı dönüşümün perde arkasını ele alırken, bir yandan da başkarakteri Ahmet Cemil aracılığıyla sanatın anlamını ve birey olmanın trajik doğasını, İstanbul'un benzersiz manzaraları eşliğinde yorumlar.

“Uzak Mesafeli Yakın Okumalar”ın bu bölümünde, yazıldığı günden bu yana hem okurun hem de eleştirmenlerin ilgisinin üzerinden hiç eksik olmadığı “Mai ve Siyah”, Halit Ziya Uşaklıgil’in hayatını, Osmanlı son döneminin tarihi koşulları ve bireyleşme çabalarının edebiyatımızdaki izlerini de çerçeveleyen bir bakış açısıyla değerlendirilecektir.

Türk dili ve edebiyatı uzmanı Dr. Erkan Irmak’ın hazırlayıp sunduğu, Yapı Kredi Yayınları’nın Türk ve dünya edebiyatının klasikleşmiş modern yapıtlarını odağına alan söyleşi dizisi “Uzak Mesafeli Yakın Okumalar” her ay farklı bir yapıta odaklanıyor.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.