Hagop Ayvaz: Tiyatroya Adanmış Bir Ömür - Sergi Söyleşileri

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

Hagop Ayvaz’ın hayatının merkezi tiyatroydu. Önce oyuncuydu Ayvaz; sonra yönetmen, oyun yazarı, derken köşe yazarı, yayıncı, arşivci... Ama en çok 1946 yılından başlayarak 50 sene boyunca kesintisiz olarak yayımladığı aylık Ermenice tiyatro dergisi “Kulis”le özdeşleştirildi. 1911’de İstanbul’da başlayıp 2006’da yine İstanbul’da sona eren hayatını azimle, tutkuyla, mücadeleyle, dostluklarla ilmek ilmek dokudu. Ardında Osmanlıca, Ermenice ve Türkçe binlerce eser, fotoğraf ve görselin bulunduğu, Osmanlı ve Türkiye tiyatro hafızası için eşsiz nitelikte olan çok katmanlı bir arşiv bıraktı. Bu arşiv, Hrant Dink Vakfı öncülüğünde, Türkiye Tiyatro Vakfı ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık iş birliğiyle hazırlanan “Kulis: Bir Tiyatro Belleği, Hagop Ayvaz” adlı sergide Yapı Kredi Kültür Sanat’ta izleyiciyle buluşuyor.

Sergi vesilesiyle düzenlediğimiz bu söyleşiye Ayvaz’ı yakından tanımış iki isim; Aras Yayıncılık’ın kurucularından Yetvart Tomasyan ile tiyatro eleştirmeni, akademisyen Dikmen Gürün katılacaklar ve onun özel yaşamını, tiyatroya ve “Kulis” dergisine olan tutkusunu, çalışmalarını, kurduğu dostlukları anlatacaklar.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek etkinliğe buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.