Doğan Kardeş ve Çocuk Yayıncılığı: Doğan Kardeş ile büyümek - Söyleşi

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

“Doğan Kardeş” dergisi ilk kez 23 Nisan 1945 tarihinde Yapı ve Kredi Bankası’nın desteğinde Şevket Rado ve Vedat Nedim Tör tarafından çıkartılmaya başlanmıştır. 1988 tarihinde yayınına son verilmesine kadar geçen 33 yılda çocuk dergiciliğinde bir efsane haline gelmiş ve 4-5 kuşak boyunca çocukların anılarında derin izler bırakmıştır. Yarım asra yakın bir zaman boyunca çocukların dünyasında samimiyetiyle en yakın dostları olarak yer edinen “Doğan Kardeş”te, Suna Kan’dan İdil Biret’e, Coşkun Aral’dan Pınar Kür’e, Talât Sait Halman’ dan Garo Mafyan’a kadar günümüzün birçok ünlü isminin yazıları, çizimleri, mektupları ve başarıları yer aldı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle, yayımlandığından bu yana 75 yılı geride bırakan “Doğan Kardeş”i “dünün çocukları” ile birlikte yeniden hatırlıyoruz. Yazar Doğan Gündüz, Akademisyen Doç. Dr. Tuğba Çelik Korat ve akademisyen Doç. Ilgım Veryeri Alaca “Doğan Kardeş” ve çocuk yayıncılığını ele alacak. Çocuk yayıncılığının önemi ve nasıl ele alınması gerektiğine dair örneklerin de tartışılacağı söyleşide ayrıca “Doğan Kardeş ile büyüyen”lerden Yalvaç Ural, Doğan Hızlan, Coşkun Aral, Oya Baydar, Neveser Aksoy, Buket Uzuner ve Uğur Vardan, “Doğan Kardeş” ile tanışmalarını ve “Doğan Kardeş”in kendileri için anlamını anlattıkları videolarıyla katkıda bulunacaklar.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.