Biyografisine Sığmayan Kadın: Halide Edib - Bakmak Dinlemek Okumak

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

“Bakmak Dinlemek Okumak” söyleşileri devam ediyor. Kültür, sanat ve yayıncılık dünyasını, okuduklarımızı, baktıklarımızı ve dinlediklerimizi Instagram’da canlı yayında, farklı konuklarla konuşuyoruz.

Halide Edib, kadınların boşanma hakkından mahrum olduğu yıllarda üzerine evlenmek isteyen eşine boyun eğmedi. Cumhuriyet’ten önceki dönemde romanlarındaki cesur kadınlarla eşitlik mücadelesi başlattı. Millî Mücadele yıllarında Mustafa Kemal’in karargâhında özel istihbarat ajanı, cephede nefer olarak görev aldı. Yayımladığı kitaplarla ünü sınırları aştı. Uluslararası alanda ülkemiz kadınını başarıyla temsil etti.

Halide Edib – Biyografisine Sığmayan Kadın”, İpek Çalışlar’ın İmparatorluk’tan Cumhuriyet’e geçiş yıllarını belgelere ve tanıklıklara dayanarak anlattığı üçlemesinin son kitabı. Gözden geçirilmiş yeni baskısıyla, “Mustafa Kemal Atatürk” ve “Latife Hanım” biyografilerini sevenler için benzersiz bir hayat öyküsü.

Yazar İpek Çalışlar ve tarihçi Teyfur Erdoğdu fikirleriyle öne çıkan bir kadın olarak Halide Edib’i ve romanlarını gölgede bırakan hayatını konuşmak üzere bir araya geliyor.

Instagram üzerinden canlı olarak düzenlenecek sohbete buradaki linke tıklayarak katılabilirsiniz.