Bir varoluş hikâyesi: “Cassandra Düğünde” - Söyleşi

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

Aile nereye kadar bir sığınak, nereden sonra boğucu bir odadır? Kendini hep bir başkasının varlığıyla tanımlamış biri gerçekte kim olduğunu nasıl anlayabilir?

YKY’nin Modern Klasikler serisinden yayımlanan, Dorothy Baker'ın 1962 tarihinde yazdığı “Cassandra Düğünde” kitabı, uzun bir aranın ardından düğün için bir araya gelen bir aileyi, ama özellikle ikiz kardeşler Judith ve Cassandra’yı odağına alır. Sık sık tiyatro metinlerindeki yoğun diyalog sahnelerini anımsatan roman, pek çok meseleye değinse de esas olarak aileyi, kardeşliği, özerkleşme arzusunu ve insan ilişkilerinin kırılganlığını merkezine alır. İkiz kardeşler bir yandan geçen zamanın hesaplaşmasını yaparken, diğer yandan kendi geleceklerini şekillendirmek için mücadele ederler.

Akademisyenler Erkan Irmak ve Yalçın Armağan, geç keşfedilmiş, ama son yıllarda oldukça ilgi gören “Cassandra Düğünde” kitabından yola çıkarak hem metindeki psikolojik gerilimlere hem de metinlerarası ilişkilere işaret ederek romanın estetik, tarihi ve sosyolojik yanlarını yorumlayacaklar.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.