Araftaki Karagöz oynatıcısı - Söyleşi / Film Gösterimi

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

Derviş Zaim’in 2010 yapımı filmi “Gölgeler ve Suretler”, 1963'te Kıbrıs'ta Türklerle Rumlar arasında başlayan olaylar sırasında, Karagöz oynatıcısı olan babasından ayrı düşen genç bir kızın geçirdiği olgunlaşma sürecini anlatıyordu. Zaim, filmde Karagöz perdesini ve gölgeyi gerçekle illüzyon arasındaki “araf” olarak simgeselleştiriyordu.

Yapı Kredi Müzesi’nde sürmekte olan “Karagözüm İki Gözüm” sergisi dolayısıyla düzenlediğimiz bu söyleşide, Derviş Zaim ve serginin küratörü Cengiz Özek bir araya gelerek film üzerine konuşacaklar. Filmde gölge metaforunun nasıl kullanıldığına, Karagöz’ün neyi temsil ettiğine ve geleneksel sanatların sinemada hangi biçimlerde yer bulduğuna değinecekler.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek etkinliğe buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz. 

"Gölgeler ve Suretler", 11 Mart 2021 Perşembe günü saat 16:00’dan 12 Mart 2021 Cuma saat 16:00’ya kadar kanalımızda ücretsiz izlenebilir. Filme ayrıca buraya tıklayarak iTunes üzerinden de ulaşabilirsiniz.

“Gölgeler ve Suretler”
Yönetmen: Derviş Zaim
Oyuncular: Popi Avraam, Osman Alkaş, Hazar Ergüçlü
2011, Türkiye
1 s. 56 dk.