Hoca Ali Rıza 1858-1930

PAYLAŞ
YORUM YAZ
Kitap Akrabalıkları

Türk resim tarihinde eşine rastlanmayan, karakalem çalışmalarında kurallar kurmuş bir ressam olan Hoca Ali Rıza, karakalem, yağlıboya, suluboya ve guaj desenlerinden oluşan 150’den fazla eseriyle İzmir Arkas Sanat Merkezi’nde...

Kültür ve sanat dünyasına Arkas Holding’in girişimi ile kazandırılan Arkas Sanat Merkezi, 2014 - 2015 sezonuna kapılarını Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliği ile hazırladığı Hoca Ali Rıza sergisi ile açıyor. Sergide Hoca Ali Rıza’nın Yapı Kredi Koleksiyonları’nda yer alan eserlerinin yanı sıra aile koleksiyonu, Türkiye'nin önde gelen kurum ve özel koleksiyonlarından getirilen eserler de yer alıyor. Arkas Koleksiyonu’nda bulunan ve ressamın en güçlü Boğaz betimlemelerinden biri olan ‘Çubuklu Sırtlarından Boğaz’a Bakış’ konulu resmi ve Yapı Kredi Koleksiyonu’nda yer alan ve bir başyapıt olarak görülen ‘İftar Sofrası’ da serginin en değerli parçalarını oluşturuyor.

İzmir’de Bir Üsküdarlı

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık olarak, bugüne kadar hem Yapı Kredi koleksiyonlarını sergilemek hem de resim sanatımızın dönemlerini ve yönelimlerini tematik başlıklarla bir araya getirmek için yıllardır hep heyecanla, titizlikle çalışıyoruz. Şimdi de İzmir’de Arkas Holding ile birlikte İzmirli sanatseverleri bir İstanbul ressamıyla buluşturmanın mutluluğu içindeyiz.

Doğum yerinden dolayı “Üsküdarlı Ali Rıza”, öğretmenliğinden ötürü “Hoca Ali Rıza” adıyla bilinen Ali Rıza (1858-1930) resim tarihimizde Asker Ressamlar adıyla anılan grubun temsilcilerinden ve önde gelen sanatçılarımızdan biridir. Bu değerli ressamımızın daha önce de sergilerini yapmış, kitaplarını hazırlamıştık. Sözgelimi, on yıl önce Yapı Kredi Bankası’nın 60. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında, Dolmabahçe Sarayı Muayede Salonu’nda açtığımız sergi, sanatçıyı yaşadığı dönem ve eserleriyle tanıtan kitaplarla birlikte belleğimizde taptaze duruyor. İşte, Türk manzara resmine çağdaş boyutlar kazandıran, resim tarihimizde “Üsküdar Ekolü” denilen çizginin başlatıcılarından Hoca Ali Rıza bu kez Yapı Kredi, Arkas Holding ve başka değerli özel koleksiyonlardaki eserlerinin bir araya gelmesiyle oluşan bir ortak serginin ressamı.

Hoca Ali Rıza, bugün yitip gitmesinden hayıflandığımız geleneksel yaşamın güzelliklerine ve yeri geldiğinde demokratik tepkilerimizi ortaya koyduğumuz doğaya büyük bir tutkuyla bağlıydı. Onun özgün bir üslupla yarattığı Boğaziçi’nin şirin köşelerini, artık geçen yüzyılda kalan İstanbul imgesini, açık hava ressamlarının kullandığı saydam renklerden yararlanarak izlenimcilere özgü bir paletle resmettiği açık, ışıltılı, durgun ve dingin görünümlerini İzmirli sanatseverlerin beğeniyle karşılayacağından eminiz.

Tülay GÜNGEN

* E-posta adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacaktır.