Grek ve Roma Sikkeleri

PAYLAŞ
YORUM YAZ
Kitap Akrabalıkları

Yapı Kredi Kültür Merkezi'ndeki sikke koleksiyonu 1953 yılından itibarenoluşturulmaya başlanmış ve 1992 yılının başlarında satın alınan merhum Cüneyt Ölçer'in koleksiyonu ile birlikte sikke sayısı 55.000 adete ulaşmıştır. Bu zengin koleksiyonun çok büyük bir kısmını islâmi sikkeler oluşturmaktadır. Yapı Kredi koleksiyonundaki sikklerle ilgili bugüne değin iki önemli yayın yapılmıştır: Nuri Pere'nin "Osmanlılarda Mâdenî Paralar" (İstanbul 1968) ve Tuncay Aykut'un "Ak Akçe - Moğol ve İlhanlı Sikkeleri" (İstanbul 1992).

İlk sikkeler günümüzden yaklaşık 2600 yıl önce Batı Anadolu'da basıldı; buradan Ege ve Akdeniz dünyasına yayıldı. Roma İmparatorluğunun son bulmasına değin bu geniş coğrafyada yüzlerce kent sikke bastı. Bu nedenle antik sikkeler, günümüz müzelerinin en kalabalık eserlerini oluşturmaktadırlar. Bugün dünyanın pek çok ülkesinde kamu müzeleri ile özel müzeler kendi sikke koleksiyonlarını yayınlamak için adeta yarışmaktadırlar.

Türkiye'de ise Yapı Kredi bünyesindeki Vedat Nedim Tör Müzesi, antik çağdan Osmanlı İmparatorluğunun sonuna kadar geniş bir zaman dilimini kapsayan zengin sikke koleksiyonunu, ilgili dönemlerine göre ayrı ciltler halinde yayınlayarak, bilim dünyasının hizmetine sunan ilk özel müzedir. Bu kitapta Yapı Kredi koleksiyonunda bulunan 1105 adet Grek ve Roma sikkesi yer almaktadır.

Oğuz Tekin

* E-posta adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacaktır.