Franz Kafka'nın Dönüşümleri

PAYLAŞ
YORUM YAZ
Kitap Akrabalıkları

Dönüşüm, Dava, Ceza Sömürgesinde, Şato… Kafka’nın yapıtları özgürlüğün pahalıya patladığı bir dünyayı anlatır. Peki gerçek dünya ne durumdadır?

1910’lu,1920’li yıllarda, hem Çek, hem Alman, hem de Yahudi olan ve yavaş yavaş dört yüzyıllık  Avusturya egemenliğinden kurtulmaya başlayan bir Prag. Bir kasabın oğlu olarak dünyaya gelmiş, Eski Kent’te bir moda mağazası ve yalnızca tek oğlu olan,evdeki zorba Baba. Kafka’yı, yapıtına damgasını vurmuş o trajik bağlama iten şey gerçek midir, yoksa yazı alanındaki olağanüstü yeteneği mi? O bir Georg Bendemann olur, bir Gregor Samsa, bir Josef K. bir kadastrocu K.Yarattığı kişiler durmadan değişirken, hepsi kendisidir aslında. Claude Thiebaut önce romantik, sonra da varoluşçu Franz Kafka imgesinin tozunu alıp, Kafka’nın çok az yazı yayımlamasına, genç ölmesine; babası, yasalar, arkadaşlık ve kadınlara duyduğu aşk karşısında, her zaman aynı soruyu sormasına neden olmuş o doğruluk ve saflık arayışına odaklanıyor.

Kafka Prag’da doğar. Yapıtı da öyle. Görünüşte her şey çok doğaldır. Kendisinin de söylediği gibi, Bohemya’nın eski başkenti “annecik”tir; ona benzemesin de ne yapsın? Tarihin kazandırdığı anlamlarla yüklü, doğru algılanıp yorumlanması gereken göstergelerle dolu, karmaşık ve çetin bir dünyaya gözlerini açar. Çünkü Prag “annecik”se de, “o anneciğin cırnakları vardır.”

* E-posta adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacaktır.