Engin Mavi - Açık Denizdeki Serüven

PAYLAŞ
YORUM YAZ
Kitap Akrabalıkları

Özgürlük cesaret ister!

Arslan Sayman, minicik bir kayığın açık denizdeki yolculuğunu, özgürlük arayışını heyecanlı ve sürükleyici bir serüvene dönüştürüyor.
Engin Mavi, miniminnacık bir kayık... İstanbul’da, Kalamış Koyu’na dökülen Kurbağalıdere’nin sığ sularında pinekleyip duruyor. Kendi minik olsa da açık denize olan özlemi ve özgürlük tutkusu kocaman! Günün birinde açık denizlere çıkma, koyu maviliklerle buluşma fırsatı yakalıyor
Engin Mavi. Peki ya sonra?..

Sabah bordama vuran soğuk ve büyük bir dalgayla uyandım. Güneş gökyüzünde yeni yeni kendini gösteriyordu. Gün yavaşça ağarıyor, gökyüzü aydınlanıyordu. Dalgalar arasında hafif hafif yol alıyordum. Rüyada olmalıyım diye düşündüm. Uyanmak için gözlerimi kırpıştırdım; ama hayır, engin denizin ortasında, koyu lacivert suların koynundaydım işte! Rüyada falan değildim. Yapıldığım, Kurbağalıdere’de suya indirildiğim andan itibaren hep bunu istememiş miydim? Engin denizlere açılmak ve derin sularda yüzmek en büyük hayalim değil miydi? Hayalim sonunda gerçek olmuştu işte!

Bir süre öylece salındıktan, içinde bulunduğum durumun keyfini çıkararak yol aldıktan sonra çevreme bakmayı akıl ettim. Biraz ötemde Ay Işığı, biraz daha ötede Laci, onun hemen yanında da Yakamoz’u görüverdim. Çok uzakta da Barbarossa ve Sait Faik, rüzgârın önüne katılmış seyir halinde denizin keyfini çıkarıyorlardı.

* E-posta adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacaktır.