Kardiyolojiden Edebiyata Gündelik Hayatta Fraktallar - Bilim Akademisi Konferansları

PAYLAŞ
ÜCRETSİZ

Fraktalların, yani kesirli boyutlara sahip, kendine benzer (self similar) nesneler ve olayların Orhan Pamuk’un romanlarıyla ne tür bir ilgisi olabilir? Bu sorunun yanıtını, Bilim Akademisi Konferansları çerçevesinde düzenlenen “Kardiyolojiden Edebiyata Gündelik Hayatta Fraktallar” konulu konferansta bulacaksınız. Prof. Dr. Önder Pekcan’ın vereceği konferansta fraktalların ne olduğu anlatılacak ve şu sorulara yanıtlar verilecek: Kıyı uzunluğu çelişkisi ile başlayıp, istatiksel fraktallarda, kutu sayma yöntemi ile boyut ölçme tekniği nedir? Polimer yapılar ve bunların jel oluşum sürecindeki fraktal boyut ölçümleri nasıl yapılır? Tıpta fraktal analiz yöntemlerinden biri olan Elektro Kardiyogram’ın (EKG) incelenmesi ve kutu sayma yönteminin bir uygulaması olarak EKG’nin fraktal boyut hesabı nasıl yapılır? Hasta kalp ile sağlıklı kalbin faz uzayındaki şekillerindeki farklar nelerdir? Sunumun sonunda fraktal hesaplamaların edebiyat alanındaki uygulamaları Orhan Pamuk örneğiyle anlatılacak. Orhan Pamuk romanlarının farklı Zip sayıları üzerinde durulacak ve Türk romanının deterministik mi yoksa keyfi olarak mı yazıldığı tartışılacak.

Bilim Akademisi’nin 2012 yılından beri düzenlediği konferanslar, 2018-2019 döneminde Yapı Kredi Kültür Sanat’ın ev sahipliğinde gerçekleşecek. Tıp, sosyoloji, sosyal bilimler ve fen-mühendislik alanlarından konuların ele alındığı konferanslar herkesin anlayabileceği bir dilde ve ücretsiz olarak sunuluyor.

Önder Pekcan
Fizik mühendisi, profesör. 1981’de Minna James Heineman Stiftung Ödülü ve 1998’de TÜBİTAK Bilim Ödülü’nü aldı. 1995’te Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) üyeliğine seçildi, Haziran 2002-Mart 2003 tarihlerinde TÜBA Konsey üyesi ve 2003-2005 yılları arasında TÜBİTAK Bilim Kurulu üyesi olarak görev yaptı. Bilim Akademisi kurucu üyesi olan Pekcan, halen bu kuruluşun Yönetim Kurulu’nda görev yapmakta ve Kadir Has Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde çalışmaktadır.