Haberler & Duyurular

Cevdet Kudret ödülü B. Nihan Eren’in

27.10.2015

Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü, 2015 yılında öykü dalında B. Nihan Eren’in Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan ikinci öykü kitabı “Kör Pencerede Uyuyan”a verildi.

Ferit Edgü, Nursel Duruel, İbrahim Yıldırım, Handan İnci ve Faruk Duman’dan oluşan seçici kurul, B. Nihan Eren'in Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan “Kör Pencerede Uyuyan” adlı kitabını "öyküyü oluşturan konuyu çok değişik açılardan geliştirmiş olduğu ve işlenmiş bir dille öykü diline katkıda bulunduğu" gerekçesiyle ödüle değer buldu.

Ödül töreni 14 Kasım 2015 tarihinde TÜYAP Kitap Fuarı'ndaki Karadeniz Salonu'nda, saat 16.45'te yapılacak.

Ocak 2015’te Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan “Kör Pencerede Uyuyan” kitabı, B. Nihan Eren’in ikinci öykü kitabı. Daha önce yine Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan “Yavaş” ile dikkati çeken Eren, "Kör Pencerede Uyuyan"da hayatların tehlikeye girmesi üstüne kurulu öyküler anlatıyor. Kitap on bir öykülü Gece ile dokuz öykülü Gün’ü içeriyor.

Geçip giden zamanın yarattığı binbir çeşit kaygı; insanlar, evler, eşya; doğa ve kent Eren’in kaleminde acı bir alaya dönüşüyor. “Kör Pencerede Uyuyan” kendini bulmuş bir yazarın en yeni verimleri.

“Derenin üzerinde vızıldayan sivrisinekler, mutfakta homurdanan bir buzdolabı, karpuzun tezgâha sızmış şekerli suyu ve acı dolu bir keder ile nereye yöneltileceği kestirilememiş bir isyan, orada duruyordu. Portakalı soymuş, karısının başucuna koyup gitmişti.”

PAYLAŞ

Görseller