Haberler & Duyurular

Kitaba artık engel kalmadı...

07.04.2014

Görme engelliler Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan her yeni kitabı artık herkesle aynı zamanda okuyabilecek.

Yapı Kredi Yayınları’nın yeni çıkan tüm kitapları raflardaki yerini alıralmaz, telefon ve internet yoluyla görme engellilerin hizmetine sunulacak.

Yapı Kredi Yayınları, bir e - kütüphane olan Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim laboratuvarı (GETEM), ses ve iletişim teknolojileri uygulamaları alanında faaliyet gösteren teknoloji şirketi SESTEK işbirliği ile görme engelliler bundan sonra Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan her yeni kitaba herkesle aynı zamanda ister telefon, ister internet yoluyla ulaşabilecek.

Yapı Kredi Yayınları’nın, Koç Holding “Ülkem İçin Engel Tanımıyorum” ve Yapı Kredi “Engelsiz Bankacılık” projelerini destekleyen bu çalışması kapsamında görme engelliler, Yapı Kredi Yayınları’nın en yeni kitaplarına ücretsiz olarak iki şekilde ulaşacak: Metinden sese otomatik dönüştürme teknolojilerinden yararlanıldığı yöntemlerden ilkinde kitaplar internete bağlı bir bilgisayar ile GETEM’in 7 gün 24 saat ulaşılabilen www.getem.boun.edu.tr sitesinden dijital ses ile MP3 şeklinde indirilerek dinlenebiliyor. İkinci yöntem ise özellikle bilgisayar ya da internet erişimi kısıtlı olan görme engelli kişiler düşünülerek hazırlanmış. SESTEK’in hazırladığı altyapı ile sunulan bu hizmet ile GETEM’e üye olan görme engelliler 0 212 276 31 11 no’lu telefon numarasından yeni çıkan kitaplara 7 gün 24 saat ulaşabiliyor.

PAYLAŞ