Ölüleri Anmak

09 Temmuz 2014

Dedektif Rebus geri döndü

İskoç polisiye edebiyatının en başarılı yazarı Ian Rankin, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan "Başkasının Mezarı" kitabının ardından bu kez de "Ölüleri Anmak"la karşımızda.

Gerçek olaylarla eşzamanlı yayımlanan Ölüleri Anmak’ta Londra'da G8 zirvesi sırasında patlayan bombalar ve George W. Bush’un polislere el sallarken bisikletten düşmesi gibi bazı gerçek olaylar var.  Suçun topluma nasıl nüfuz ettiğini gösteren roman, bir suç/polisiye romanından daha fazlası. Ölüleri Anmak, Rankin’in şimdiye kadar yazdığı en zengin ve karmaşık kitap olarak görülüyor.

Tecavüz suçlusu biri cinayete kurban gider ama pek umursamayan olmaz... Edinburgh dünya liderini ağırlamaya hazırlanırken sıkı güvenlik önlemleri sürmektedir. Polis böyle birinin katilini aramaya zaman ayıramaz. Emeklilik günlerini sayan John Rebus dışında...

G8 liderlerinin güç gösterisi için toplandığı zirve; savaşlarda ölen nicelerini anma toplantıları ve elbette protestolar... Hem cinayet soruşturmasına engel hem de cinayet(ler) işlemek için eşsiz bir ortam... Bunlara şüpheli bir intihar – yoksa kaza mı? – eklenince İskoçya’nın saygın konuklarından uzak tutulan Rebus, sezgilerini dinleyerek delil peşine düşmek için her türlü gerekçeyi bulmuştur artık.

Aynı sıralarda Britanya adasının güneyinde 2012 Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmaya hak kazanan Londra... Oradaki kutlamaların hemen ertesi günü metroda patlayan bombalar... John Rebus bunlarla cinayetler arasında nasıl bir ilişki kuracak? Zamanı dar... Ama o, 72 saate sığdırmasını bilir.

İskoç polisiye edebiyatının en başarılı yazarı Ian Rankin’in yarattığı efsanevi karakter John Rebus, dünya edebiyatında zeki, tecrübeli ve vicdanlı polis imajını en iyi yansıtan karakterlerden biri.

PAYLAŞ
BÜLTENİ İNDİR

Görseller